Umělecký spolek Nabalkoně je divadelní, filmový a hudební spolek, který vznikal ve studentském prostředí Univerzity Palackého. Kdysi býval spolkem ryze studentským, ale my všichni stárneme a tak se z Nabalkoně pomalu stává spolek pracujících dospělých smíchaných s matkami na mateřské, doktorandy a zbytky studentů rychle směřujících k absolutoriu. V současné době působí částečně pod Katedrou divadelních a filmových studií, v Divadle na Šantovce a ve vlastní Kabaretní scéně, která byla otevřena v září 2018. Členové tohoto intermediálního celku jsou z největší části absolventi a absolventi divadelních a filmových studií, muzikologie a výtvarné výchovy.

Za dobu činnosti spolku (od roku 2012) vzniklo mnoho divadelních inscenací, a to pod vedením MgA. et Mgr. Markéty Králové (Zborníkové), absolventky Divadelní fakulty AMU v Praze a filozofické fakulty v Olomouci. Od roku 2016 se spolek zaměřuje i na hudební tvorbu (v sekci s názvem Nabalkoně Orchestra) a na filmovou tvorbu (v sekci s názvem Nabalkoně Film). Filmová sekce natáčí krátké propagační spoty nejen pro Univerzitu Palackého i studentské filmy.

Od roku 2016 vzniklo několik snímků, krátkometrážních i středometrážních. Nabalkoně Orchestra je hudební těleso, které se stará se o vytváření hudební složky ve filmech, přímo na divadelní scéně a samostatně koncertuje na různých kulturních akcích a v Kabaretní scéně. Poetika Nabalkoně jako uměleckého celku tkví v reflexivních výpovědích o současném světě pomocí absurdity, aktualizací, ironie a doslovného humoru.

Spolek působí v několika prostorách – Divadle K3 v Uměleckém centru UP, v Divadle na Šantovce a ve vlastní Kabaretní scéně, která byla otevřena na začátku sezony 2018/2019. Zrekonstruovaná a vybavená svépomocí, stylizovaná do podoby kabaretu, slouží jako domovská scéna spolku s každodenním programem a barem. Vystupují zde členové Nabalkoně Orchestry v rámci stylových večerů, koncertů a komponovaných hudebních programů, členové Nabalkoně Divadla při divadelních etudách, v úpravách inscenací do kabaretního formátu, nebo přímo v inscenacích vznikajících na míru prostoru, také členové filmové sekce promítají své autorské filmy, pořádají odborné přednášky či filmové kvízy. Kromě interních performerů se v Kabaretní scéně objevují externí umělci – zpěváci, herci, improvizátoři a výtvarní umělci vystavující svá umělecká díla.

Krom umělecké činnosti fungují v Kabaretní scéně také divadelně-výtvarně-hudební studia, která navštěvují studenti základních, středních škol i vysokých škol. Nabalkoně se pravidelně účastní univerzitních akcí – Majálesu, Meet up, Dnů otevřených dveří, večírků kateder, také divadelních a filmových festivalů a soutěží, např. Open air Hradec Králové, Wolkrův Prostějov, Svitavský fanda, Dospělí dětem Ostrava, Mladá kamera, 48hfp Praha

Otevření Nabalkoně Kabaretní scény

2018

Současné logo a webové stránky 2017
Vyhotovilo grafické studio Capart

Sloučení s filmovým spolkem Absent 90´s

2017

Po natočení filmového muzikálu Stojí hruška se divadelní spolek Nabalkoně a fiilmový spolek Absent 90´s spojily pod společnou značkou Nabalkoně. Vznikly tak sekce Nabalkoně Divadlo, Nabalkoně Film a Nabalkoně Orchestra.

Logo z roku 2014
vyhotovila Michaela Petřek Linhartová

Spolupráce s
KDFMS UP

2013

V roce 2013 spolek navázal spolupráci s Katedrou divadelních, filmových a mediálních studií Univerzity Palackého.

Logo z roku 2013
vyhotovila Markéta Zborníková

Vznik

2012

Divadelní spolek Nabalkoně byl založen v roce 2012 a v počátcích svého fungování se zaměřoval především na výchovně-vzdělávací činnost pro základní a střední školy.