Inscenace Morena

Premiéra: 16. 5. 2021

Veřejná událost inspirovaná starým slovanským rituálem vynášení Moreny/Morany/Mařeny z vesnice. Za zvuku známých i neznámých lidových písní se společně s vámi vydáme vynést Smrt i z vaší obce, a uzavřeme tak období nepotkávání, oddělenosti a smutku. Čekají nás čtyři krátká zastavení propojená tématem smrti a průvod, v jehož průběhu si můžete povídat, poslouchat nebo si notovat spolu s námi. Pojďme si společně užít příjemné setkání, zavzpomínat na vše staré, přijmout to a snad možná i odpustit. Diváci mohou v průběhu události jíst i pít, takže občerstvení s sebou!

Hrají:
Průvodce a průvodkyně: Adam Suchánek, Julie Brožová
Oddávající: Adam Suchánek
Chlapec: Petr Šuráň
Dívka: Veronika Jiříčková / Julie Brožová
Dívka: Radka Dušková
Muž: Martin Kříž
Marta: Zuzana Česáková
Příbuzná: Anna Řezníčková
Smrt: Barbora Genser

Režie: Vít Zborník
Autor předlohy: Vít Zborník, jedno ze zastavení je inspirováno hrou Maurice Maeterlincka "Vnitro"
Scénář: Vít Zborník
Hudba: lidové písně, Barbora Kovalíková Hudební doprovod: Petr Šuráň, Anna Řezníčková
Kostýmy: Markéta Králová
Loutka: Markéta Králová, Ondřej Zunt
Produkce: Vít Zborník

Film Velmi intenzivní pocity

Premiéra: 13. 11. 2020

Telenovely jsou místem pro eskapismus. Lidé každého věku, etnika i vzdělání v nich hledají únik z každodenní rutiny, aby se identifikovali se šarmantními a svůdnými hrdiny, kteří řeší své vlastní problémy. Co když se ale onen eskapismus stane závislostí, opakující se nutností, mimo kterou už v životě nic jiného není? Ztotožnění se stává úplným, jako pro bezejmenného hrdinu, který ve svém pokoji sleduje náhodnou epizodu své milované telenovely Velmi intenzivní pocity. Co se stane, když do této zářivě přepjaté podívané pronikne prvek, který do ní tak úplně nepatří?

Scénář: Tomáš Poštulka, Michael Bukovanský, Lukáš Citnar
Režie: Lukáš Citnar
Asistent režie: Michael Bukovanský
Kamera: Radim Kaller
Zvuk: Karel Vaněk
Hudba: Peter Gábor
Zpěv a text písně: Barbora Genser
Střih: Michal Švarc
kostýmy a masky: Radka Dušková
Skript a klapka: Světlana Círová
Stavba: Ondřej Zunt
Produkce: Tereza Tvrdá
Fotograf: Adam Mráček
Hrají: Zuzana Česáková, Filip Harviš, Radim Jachek, Petr Šuráň, Radka Dušková

film ke shlédnutí zde:
https://www.youtube.com/watch?v=KfxBl9UdaJk&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2mAM1VXT6H3Fn41XIQNoOsCEu4O5jdOgvGKCea8AJEQUol9198v_hmxME&ab_channel=Nabalkon%C4%9BFilm

Film Po sezoně

Premiéra: 1. 4. 2020

Jen málokde vyniká prázdnota prostoru i mezilidských vztahů tak jako v prázdninovém kempu, kde skončila sezóna. Právě takový kemp vlastní bývalý vrcholový veslař Marián Havlíček. A právě v té smutné posezónní době za ním přijíždí jeho syn, aby mu sdělil velkou novinku. Sami dva spolu v prázdnotě rekreačního střediska tráví den a noc. Neschopní vzájemné komunikace podléhají svým slabostem a hledají cestu, jak přijmout jeden druhého navzdory palčivému stínu společné minulosti.

Film Po sezoně vypráví obyčejný příběh otce a syna, kteří spolu kdysi trávili spoustučasua jedendruhémubylinejlepším přítelem. Zubčasua rodinné tragédie se podepsali na jejich postupné odloučenosti a izolovanosti. Syn Petr přijíždí za svým otcem Mariánem doletníhokempu, ve kterém strávil dětství. Marián dlouhé podzimní noci tráví u lahve alkoholu a přemítáním o svých minulých chybách. Jeden před druhým se uzavřeli do vlastního světa, a i když by si chtěli oba dva společně promluvit, tak vzájemný strach z reakce toho druhého je nechává za silnými barikádami, které může čas od času narušit jen láhev pálenky.

Snímek se zaměřuje na drobné projevy emocí a nevyřčená slova, která mnohdy zapříčiní roky zbytečného trápení. Zvolený soundtrack rozvíjí téma vztahu mezi otcem a synem ještě více do hloubky a více než navození atmosféry slouží jako ustanovení tématu. Ruční kamera se zaměřuje na vytvoření atmosféry opuštěnosti a postupného rozkladu za pomocí detailů starého letního kempu. S dvojící Otec x Syn se pracuje na třech horizontálních liniích, kde je nejdříve vidíme společně ve stoje, v sedě, na zemi a znovu ve stoje. Tato sinusoida symbolizuje, že když člověk ze stoje spadne na zem musí se vždy zvednout a jít dál nehledě na tragédie, která nás v životě potkaly.

Hrají: Filip Harviš, Karel Zima
režie: Lukáš B. Citnar
Scénář: Lukáš B. Citnar,Tomáš Poštulka
Hudba: Buty, Cat Stevens Kostýmy a masky: Radka Dušková
Kamera: Michal Švarc
Zvuk: Anna-Marie Müllerová, Karel Vaněk, Rikki Beran
Střih: Dominik Albrecht

Film byl promítání v rámci Lift-Off Sessions April 2020. Následně byl vybrán na Indie Film Festival v Madridu a Screen Power Film Festival v Londýně.

Inscenace Amadeus

Premiéra: 12. 12. 2019

Wolfgang Amadeus Mozart, jeden z největších skladatelů vůbec, přijíždí na Vídeňský dvůr, kde byl doposud pokládán za nejlepšího skladatele Antonio Salieri. Jak se Salieri smíří s Mozartovou genialitou? A lze se vůbec smířit? Poslechne své srdce či se rozhodne zničit Amadea jednou pro vždy? Komická tragedie o špatných rozhodnutích, egu, srdci, hudbě a sladkostech…

Hrají: Kvido Lotrek, Petr Šuráň, Adam Suchánek, Zuzana Česáková, Radka Dušková, Veronika Jiříčková

Světla: Ondřej Zunt, Lukáš B. Citnar
Režie: Vít Zborník
Scénář: Peter Shaffer, Vít Zborník
Dramaturgická asistence: Petra Severínová
Scénografie: Vít Zborník, Ondřej Zunt, Michaela Petřek Linhartová
Kostýmy: Markéta Králová, Barbora Čandová
Hudba: Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Salieri, Peter Gábor ml., Radka Dušková, Karel Vaněk
Choreografie: Veronika Jiříčková
Produkce: Tereza Tvrdá, Bára Kaštovská
Zvuk: Karel Vaněk

Film Hospodyňky

Premiéra: 26. 10. 2019

Filmový snímek, co vznikl v rámci soutěžního 48hfp.Jako pocta filmům Petera Greenawaye a Gaspara Noého se náš film vyrovnává s extrémními důsledky nudy a stereotypu, které korespondují s agresivní a šokující stylizaci filmu, která právě extravagancí čelí drsné realitě.
Štáb:
Scénář: Tomáš Poštulka, Lukáš Citnar, Dominik Vontor
Režie: Dominik Vontor, Lukáš Citnar
Kamera: Martin Grabský, Adam Mráček
Zvuk: Karel Vaněk
Hudba: Peter Gábor
Střih: Dominik Albrecht, Lukáš Roubíček
kostýmy a masky: Radka Dušková
Skript a klapka: Aneta Kundlová
Runner: Ondřej Zunt
Produkce: Tereza Tvrdá, Bára Kaštovská
Fotograf: Adam Mráček

film ke shlédnutí zde:
https://www.youtube.com/watch?v=wKO-h-dSIFg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3hRo8AX1DoUQ_ChpYK3VrJ08KZWullKVGA-9S1AYl8TziW4fcvjE3IIx0

Inscenace Scapino aneb Sluha málem principálem

Premiéra: 17. 6. 2019

Scapino je sluha. Scapino je liška podšitá vynikající v drobných instrikách, polopravdách, lstech, lžích a malých podfucích. Scapino je utěšitel, dobrý kamarád, vychovatel a taky pěkný lump. Je to chlapík, co občas pomůže, leccos pokazí a všechno řádně zamotá. Ale nakonec to stejně dobře dopadne. Octavius má tu, kterou má mít, Zerbineta není cikánka, Leandr obměkčí tatínkovo srdce a Hyacinta je jen polosirotek. A Scapino? Švih sem, švih tam, tahá za nitky a ovládá cizí životy jako principál v cirkuse. Inscenace Divadla Nabalkoně navazuje na linii komedií, ve kterých nechybí písně, tanec a situační humor. Tentokrát tvůrci přidávají prvky nového cirkusu, akrobacie a pantomimy.

Hrají:
Adam Suchánek, Vít Zborník, Martin Kříž, Petr Šuráň, Kvido Lotrek, Barbora Kovalíková, Zuzana Česáková

Režie: Markéta Zborníková
Scénář: Moliére, Markéta Zborníková
Hudba: Peter Gábor
Text písně: Vít Zborník
Scénografie: Markéta Zborníková
Kostýmy: Markéta Zborníková, Barbora Čandová

Inscenace Show must go on!

Premiéra: 23. 5. 2019

Co se děje v zákulisí kabaretní tvorby, jaké to je být součástí uměleckého kolektivu a proč se všichni divadelníci chovají tak divně? Vstupte do světa Nabalkoně kabaretní scény a projděte si společně s herci i běžně nepřístupné prostory. Dotkněte se bez ostychu rekvizit, kostýmů i herců a přidejte se do Facebookové konverzace členů spolku. Zveme Vás na krátký imerzivní projekt divadla Nabalkoně aneb SHOW MUST GO ON! Inspirováno skutečnými příběhy a vztahy. Podobnost se skutečností není čistě náhodná.

Námět a scénář: Petr Šuráň, Vít Zborník
Režie: Vít Zborník
Jazzové zpracování písní od skupin Queen, Beatles a Simon & Gargfunkel: Peter Gábor, Nikola Šroubková
Účinkují: Filip Harviš, Zuzana Česáková, Petr Šuráň, Nikola Šroubková j. h., Kvido Lotrek, Peter Gábor a další…

Inscenace Alenka v Říši divů

Premiéra: 24. 3. 2019

Alenka v Říši divů je známá pohádka Lewise Carrola o dívce, kterou honba za bílým králíkem dovede až do tajuplné krajiny plné divů a kouzel. Kam až se Alenka dostane? Koho cestou potká a co se naučí? Příběh vypráví o děvčátku, které je jako každé jiné. Jen má možná divočejší sny a trochu víc fantazie. Jednoho dne ji zaujme bílý králík, co si pro sebe něco mumlá. Vydá se za ním a králičí norou se propadne až do čarokrásné Říše divů. Setkává se s podivnými bytostmi, kouzelnými tvory a jejich příběhy, dostává se do prekérních situací, ale také získává životní moudrost. Divadlo Nabalkoně si pohrává s pohádkovou klasikou a skrze loutky, roztodivné zvuky a melodie zprostředkovává Alenčina dobrodružství i těm nejmenším divákům. Po představení následuje divadelní dílnička, kde si diváci mohou vyzkoušet práci s loutkami a zažít si Říši divů na vlastní kůži.

Hrají:
Julie Brožová / Zuzana Česáková

Režie: Markéta Zborníková
Scénář: Markéta Zborníková
Hudba: Peter Gábor, Krystyna Pękała
Scénografie: Michaela Petřek Linhartová, Markéta Zborníková, Barbora Čandová
Kostýmy: Markéta Zborníková, Barbora Čandová

Film Mlíkař

Premiéra: 12. 3. 2019

Vypadalo to na klidné, zcela běžné ráno. Matka se synem se sejdou ráno u jednoho stolu, aby společně posnídali. V podkresu zní libá hudba Hany Zagorové. Rodinná idylka Malý chlapec si chce dát ke snídani své oblíbené cereálie s mlékem. Brzy ovšem jemu i jeho matce dochází, že mu došla jedna ze dvou esenciálních surovin pro uskutečnění tohoto záměru – mléko. Matka si neví rady. Syn je zoufalý. Zkrátka beznadějná situace. Koho v takovou chvíli hrůzy zavoláte? Mlíkaře! Jistota rychlé dodávky mléka a chladnokrevné vraždy v jednom. Charismatický hrdina s charismatem westernového kovboje zbytečně neplýtvá slovy, mluví za něj jeho gesta, mimika a činy. Dokáže se rychlostí blesku objevit v jakékoliv lokalitě, ve které potenciálně hrozí nedostatek lahodného, životu nezbytného a bílkovinami nasyceného bělostného moku. Mlíkařův všudypřítomný společník, pečlivě nabroušený nůž, navíc může pomoci osvobodit nebohou matku od nutnosti čelit potupnému faktu, že nedokázala svému jedinému synovi zajistit trvalý přísun mléka. Co přitom pro mladého chlapce, jeho zdravý a přirozený tělesný vývoj, může být důležitější, než mléko? Buďte svědky zrození nové rodinné jednotky. Spojení silnějšího, než jaké kdy svému dítěti nabídla jakákoliv nukleární rodina. Vezme si Mlíkař, vzor mužnosti a nekompromisního přístupu k životu, do područí chlapce, jehož snídani tak briskně zachránil?

Hrají: Filip Harviš, Michaela Petřek Linhartová, David Zbořil
režie: Lukáš B. Citnar
Asistent Režie: Dominik Vontor
Námět: Tomáš Poštulka
Scénář: Lukáš B. Citnar,Tomáš Poštulka
Hudba: písně Hany Zagorové, Peter Gábor
Kostýmy a masky: Radka Dušková
Kamera: Ondřej Vaculík
Asistent kamery: Dan Tyrlík
Zvuk: Karel Vaněk
Střih: Lukáš B. Citnar
Runner: Miroslav Srna
Řidiči: Peter Gábor, Ondřej Vaculík
Dog watchman: Tomáš Poštulka
produkce: Tereza Tvrdá

Inscenace Xgona

Premiéra: 11. 3. 2019

Antická tragédie Antigona. Příběh o rozporu mezi Bohy a lidskou autoritou. Inscenace Xgona komentuje nejen události Sofoklovy předlohy, ale také událostí, které se teď a tady odehrávají v našich životech: Má naše generace díky globálním enviromentálním problémům šanci dožít se stáří? Co děláme teď a tady pro záchranu naší planety? Proč nejsme vystrašení? Proč nám nevadí, že naši planetu i lidstvo díky globálnímu oteplování možná nečekají více než dva roky života? Xgona je apelem, výzvou a zoufalou prosbou o iniciativu, která se zaslouží o přežití generace Zet.

S poděkováním Františku Zborníkovi a Bertoltu Brechtovi.

Hrají: Julie Brožová / Radka Dušková, Kvido Lotrek, Radka Dušková / Albina Feofilaktová, Zuzana Česáková / Veronika Jiříčková, Petr Šuráň, Petra Skulová
Režie: Vít Zborník
Scénář: Sofokles, Vít Zborník
Hudba: Peter Gábor, Radka Dušková, Julie Brožová
Scénografie: Vít Zborník
Kostýmy: Markéta Zborníková
Technika, světla, zvuk: Karel Vaněk, Martin Kříž, Lukáš B. Citnar
Produkce: Bára Kaštovská

Inscenace Jak je důležité míti Filipa

Premiéra: 19. 3. 2018

Aktuálně ke shlédnutí v Divadle na Šantovce.

Klasika Oscara Wilda z viktoriánské Anglie v mladém a svěžím podání. Kdo je Filip? Kolik má bratrů? Koho miluje Gvendolína a s kým je zasnoubená Cecílie? A komu se to vůbec nelíbí? Propletené vztahy, zamotané rodokmeny a spousta vtipných situací způsobených kumulací drobných lží. To vše a ještě mnohem více v komedii olomouckého Divadla Nabalkoně. Nebude chybět zpěv, tanec, živá hudba, ani okurkové toasty.

Hrají:
Adam Suchánek, Kamil Bublík, Zuzana Česáková, Ablina Feofilaktova, Nikoleta Bartošová, Krystyna Pękała, Peter Gábor

Režie: Markéta Zborníková
Autor předlohy: Oscar Wilde Scénář: Markéta Zborníková Hudba: Peter Gábor, Krystyna Pękała
Scénografie: Markéta Zborníková
Kostýmy: Markéta Zborníková
Produkce: Bára Kaštovská Technická podpora: Lukáš B. Citnar, Ondřej Zunt
Light Design: Leoš Plic, Ondřej Zunt

Inscenace Pocahontas

Premiéra: 28. 1. 2018

Pohádka pro děti od 6 let. Aktuálně ke shlédnutí v Divadle na Šantovce.

Známá legenda o indiánské princezně Pocahontas, která zachrání svého kamaráda Johna Smithe a zabrání tak střetu kmene s bílými osadníky. Spojení indiánských zvyků s tradičními nástroji a zpěvem uvádí soubor Nabalkoně. Vhodné pro děti od šesti let.

Stará pověst o indiánské princezně Pocahontas vypráví o událostech na počátku 17. století, kdy tato mladá dívka zabránila bitvě mezi svým kmenem a britskými přistěhovalci. Divadlo Nabalkoně pojímá tento příběh pohádkově a dává důraz na téma přátelství mezi dětmi – Pocahontas a Johnem Smithem – z dvou odlišných světů. Kombinací činohry, indiánských zvyků a zpěvu doprovázeného tematickými nástroji dostane divák příležitost ponořit se do věčného příběhu o střetu odlišných kultur.

Hrají:
Veronika Jiříčková, Vít Zborník, Radka Dušková, Petr Šuráň, Krystyna Pękała, Peter Gábor

Režie: Markéta Zborníková
Scénář: Markéta Zborníková, Vít Zborník
Hudba: Peter Gábor, Krystyna Pękała
Scénografie: Markéta Zborníková
Kostýmy: Markéta Zborníková
Produkce: Tereza Tvrdá
Technická podpora: Lukáš B. Citnar, Ondřej Zunt
Light Design: Leoš Plic, Ondřej Zunt